دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.

اقدامات قبل از لاپاراسکوپی

انجام اقدامات قبل از لاپاراسکوپی کمک می‌کند تا نتیجه مطلوب و دلخواه را از انجام جراحی دریافت نمایید. عدم مصرف آب و غذا قبل از عمل، مصرف داروهایی که باعث تخلیه روده می‌شوند و یا مشاوره با پزشک در مورد داروهایی که به صورت روزانه مصرف می‌کنید، از جمله نکاتی است که باید قبل از عمل به آن‌ها توجه داشته و با پزشک در میان بگذارید. اگر قصد انجام لاپاراسکوپی دارید باید با آمادگی‌های قبل از این عمل به خوبی آشنا باشید.

آمادگی های قبل از لاپاراسکوپی

آمادگی های قبل از لاپاراسکوپی

قبل از هر عمل جراحی باید اقداماتی را انجام دهید تا به آمادگی مناسب قبل از عمل برسید و در نهایت نتیجه مناسب و مورد انتظار خود را دریافت کنید. برخی از آمادگی‌های قبل از لاپاراسکوپی عبارتند از:

✳️ آزمایشات

قبل از انجام لاپاراسکوپی یک سری آزمایش‌های روتین از بیمار درخواست می‌شود که بیمار باید آن‌ها را انجام دهد. همچنین در صورتی که نیاز به تصویربرداری‌هایی مثل سی تی اسکن یا سونوگرافی باشد حتماً باید تا فرصت هست آن‌ها را انجام دهید و آن را قبل از عمل در اختیار دکتر ژیلا غفوریان بهترین جراح لاپاراسکوپی در کرج قرار دهید.

✳️ جلسه مشاوره

رفتن به جلسه مشاوره و ملاقات با پزشک، فرصتی را فراهم می‌کند تا تمام سوالات، ابهامات و هر آنچه را که باید قبل از انجام عمل انجام دهید بپرسید و برای عمل لاپاراسکوپی با آگاهی بیشتر آماده شوید.

✳️ انتخاب جراح

انتخاب جراح کاربلد و متخصص در این حوزه، موضوع بسیار با اهمیتی است که نقش مهمی را در کاهش عوارض بعد از لاپاراسکوپی و رسیدن به نتیجه مطلوب ایفا می‌کند. بنابراین با تحقیق و بررسی و با آگاهی بیشتر، جراح مناسب را انتخاب کنید.

ملاقات با پزشک بیهوشی و انجام معاینه‌های لازم، انجام کارهای پذیرش که معمولاً یک روز قبل از عمل باید انجام شود، جمع کردن لوازم مورد استفاده برای بیمارستان یک شب قبل از روز جراحی و حمام کردن، از دیگر نکاتی است که باید قبل از عمل لاپاراسکوپی مورد توجه قرار بگیرند.

🖋️ بیشتر بخوانید: بارداری بعد از لاپاراسکوپی

نکاتی که قبل از لاپاراسکوپی باید رعایت کنید!

با نزدیک شدن به روز جراحی باید به توصیه‌ها و یک‌سری نکته‌‌ها توجه داشته باشید و با رعایت آن‌ها قبل از انجام عمل لاپاراسکوپی، به بهترین شکل ممکن آماده جراحی شده و نتیجه مناسب از عمل دریافت کنید.

  • شب قبل از عمل بهتر است از غذاهای سبک مانند سوپ استفاده کنید چرا که مصرف غذاهای سنگین باعث کندی در روند انجام گوارش خواهد شد و از همه مهم تر معده را سنگین می کند تمامی موارد ذکر شده باعث ایجاد حالت تهوع حین جراحی خواهد شد.
  • لازم است تا حتما قبل از عمل استحمام کرده و سپس با استفاده از یک گوش پاک کن، داخل ناف خود را به طور کامل تمیز کنید.
  • صبح به هیچ عنوان آب و مواد غذایی استفاده نکنید و حتما ناشتا باشید.
  • از لاک زدن و آرایش کردن در روز جراحی خودداری نمایید.
  • به هیچ عنوان در روز جراحی زیورآلات به همراه نداشته باشید.
  • لباس‌های راحت و آزاد به تن کنید و از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان صرف نظر کنید.
  • اگر از لنز طبی و دندان مصنوعی استفاده می‌کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
  • در صورت مصرف هر گونه دارو به پزشک خود اطلاع دهید.
  • قبل از اقدام به لاپاراسکوپی باید حتماً آزمایش خون و در صورت نیاز آزمایش ادرار انجام دهید.

سوالات متداول اقدامات قبل از لاپاراسکوپی

چند ساعت ناشتا بودن از اقدامات قبل از لاپاراسکوپی محسوب می‌شود؟

قبل از انجام این عمل باید ۶ تا ۸ ساعت و گاها ۱۲ ساعت ناشتا باشید. از همه مهم تر شام قبل از جراحی باید حتما سبک باشد.

آیا شیو کردن موی ناحیه شکم و ناحیه تناسلی از اقدامات قبل از لاپاراسکوپی است؟

بله شب قبل حتماً استحمام کنید و موی نواحی شکم و ناحیه تناسلی را شیو کنید.

در نهایت….

عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی یکی از عمل‌های بسیار کاربردی و موثر برای درمان مشکلات شکمی، رحم و تخمدان‌ها است که به دلیل روند بهبودی سریع، میزان خونریزی کم و احتمال عفونت پایین، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. اما برای رسیدن به نتایج مطلوب حتماً باید به اقدامات قبل از لاپاراسکوپی دقت داشته باشید و مو به مو آن‌ها را رعایت کنید. همچنین توصیه می‌شود به یک پزشک حاذق و متخصص مراجعه کنید تا نتیجه مطلوبی را دریافت نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *