دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.

مقایسه لاپاراسکوپی با جراحی باز

مقایسه لاپاراسکوپی با جراحی باز برای دانستن مزایا و معایب هر کدام صورت می‌گیرد. در اکثر جراحی‌ها مخصوصا جراحی‌های زنانه که نیاز به ایجاد برش و خارج کردن جسم خارجی مانند کیست است، دو روش جراحی باز و لاپاراسکوپی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو روش به شکل متفاوتی انجام می‌شوند، پس لازم است که بیماران به تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز آگاهی داشته باشند. از جمله تفاوت‌های این دو می‌توان به میزان تهاجمی بودن آن‌ها اشاره کرد که در روش لاپاراسکوپی بسیار کمتر است. در نهایت پزشک شما تصمیم می‌گیرد که کدام روش برایتان مناسب‌تر خواهد بود.

تفاوت لاپاراسکوپی و جراحی باز

مهم ترین تفاوت لاپاراسکوپی و جراحی باز

جراحی باز با لاپاراسکوپی تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به چند مورد از تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز اشاره می‌کنیم:

✳️ جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی کاملا با جراحی باز تفاوت دارد. در این نوع جراحی ابتدا دکتر ژیلا غفوریان بهترین متخصص زنان در کرج برش‌هایی را روی شکم ایجاد کرده و سپس از طریق آن‌ها ابزار مخصوص را وارد بدن می‌کند. جراح از این ابزارها برای جراحی، برش زدن و بخیه استفاده خواهد کرد. این نوع جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌پذیرد؛ بنابراین هیچ دردی در حین انجام آن حس نخواهید کرد. برای این که جراح بتواند با استفاده از لاپاراسکوپ محل جراحی را به خوبی مشاهده کند، قبل از جراحی از طریق برش‌ها گاز وارد شکم بیمار می‌شود  و به محض اتمام جراحی گاز تخلیه شده و بخیه انجام می‌شود.

✳️ جراحی باز

جراحی باز که از آن به عنوان جراحی سنتی نیز یاد می‌شود، با استفاده از یک برش انجام می‌شود که به صورت عمودی یا افقی به طول ده سانتی متر روی شکم ایجاد خواهد شد. در طول جراحی از هیچ ابزار خاصی استفاده نمی‌شود و پس از آن جراح با استفاده از روش‌های مختلف، ناحیه برش زده را بخیه می‌زند. از آن جایی که این جراحی تهاجمی محسوب می‌شود، قبل از آن باید بیهوشی عمومی صورت بگیرد.  

چه زمانی جراحی لاپاراسکوپی و جراحی باز پیشنهاد می‌شود؟

جراح برای این که تشخیص دهد کدام روش جراحی برایتان مناسب‌تر است، ابتدا لازم است تا با شما مشورت کند و اطلاعاتی درباره وضعیت و شرایط سلامتیتان دریافت کند. دقت داشته باشید که برای بسیاری از افراد جراحی لاپاراسکوپی گزینه بهتری است، زیرا جز روش‌ها کم تهاجمی بوده و هم خطرات کمتری را به همراه دارد. افرادی که در معرض خطر خونریزی یا مشکلات انعقادی هستند، جراحی لاپاراسکوپی برای آن‌ها گزینه مناسبی محسوب می شود.

همانطور که می‌دانید جراحی لاپاراسکوپی بیشتر از جراحی باز طول می‌کشد؛ افرادی که بیماری قلبی دارند یا از آپنه شدید رنج می‌برند، نباید به هیچ عنوان تحت جراحی‌های طولانی مدت مانند لاپاراسکوپی قرار بگیرند. به همین دلیل، جراحی باز گزینه بهتری برای این افراد خواهد بود. اگر در گذشته سابقه جراحی شکمی داشته اید یا دارای اضافه وزن هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که تحت جراحی باز قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید: درد بعد از لاپاراسکوپی از علت تا درمان

مزایا لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز

از جمله مهم ترین مزایای لاپاراسکوپی در مقایسه با روش باز می توان به موارد زیر اشاه کرد:

👈🏻 خطر کمتر ایجاد عفونت

با وجود ایجاد برش‌های کوچک‌تر نسبت به جراحی باز می‌توان گفت که خطر ایجاد عفونت بعد از جراحی بسیار کمتر خواهد بود. در نتیجه، ایمنی بیمار افزایش یافته و نیاز به آنتی بیوتیک کاهش خواهد یافت.

👈🏻 میزان خونریزی کمتر

به دلایل برش‌های کوچک‌تر، جراحی لاپاراسکوپی میزان خونریزی کمتری دارد و احتمال تزریق خون در حین جراحی را به کمترین حد خود می‌رساند.

👈🏻 کاهش اسکار بعد از عمل

به دلیل عمیق بودن برش در جراحی باز، احتمال باقی ماندن آن بعد از عمل وجود دارد. این در حالی است که لاپاراسکوپی فقط شامل چند برش کوچک می‌شود که بعد از جراحی به سرعت ترمیم یافته و هیچ اسکاری ایجاد نمی‌کنند.

👈🏻 زمان بهبودی سریع‌تر

اگر پزشک روش لاپاراسکوپی را برای شما توصیه کند، زمان آن به نسبت کم تر و زمان بهبودی آن سریع‌تر خواهد بود از همین رو فرد زودتر به زندگی عادی خود باز می گردد.

معایب لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز

اما این روش از معایبی برخوردار است، یکی از مواردی که به آن اشاره کردیم میزان زمان انجام آن است که نسبت به جراحی باز بیشتر طول می‌کشد. از معایب دیگر آن می‌توان به پیچیده بودن آن اشاره کرد که جراح برای انجام آن باید بسیار ماهر و باتجربه باشد. اگر جراح از  مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است خطر ایجاد عفونت و لخته شدن خون افزایش یابد.

دقت داشته باشید که همه جراحی‌ها را نمی‌توان با روش لاپاراسکوپی انجام دهد؛ برخی از بیماران ممکن است شرایط اورژانسی یا پیچیده داشته باشند که برای دریافت نتایج مطلوب به جراحی باز نیاز باشد.

سوالات متداول

جراحی لاپاراسکوپی بهتر است یا باز؟

بسته به موقعیت ممکن است پزشک هر کدام را که برای بیمار نتایج بهتری داشته باشد توصیه کند، پس نمی‌توان گفت که کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد.

چه زمانی لاپاراسکوپی گزینه بهتری است؟

زمانی که بیمار درخواست داشته باشد که جای زخم کمتری روی بدن باشد و جراحی در کوتاه‌ترین زمان به اتمام برسد.

هزینه جراحی در مقایسه لاپاراسکوپی با جراحی باز چه تفاوتی دارند؟

هزینه لاپاراسکوپی معمولا بسیار کمتر از جراحی باز است.

در نهایت…

به طور کلی، می‌توان گفت که جراحی باز و لاپاراسکوپی دارای معایب و مزایای هستند. جراحی لاپاراسکوپی مزایای متعددی از جمله کاهش جای زخم، بهبودی سریع‌تر و کاهش خطر عفونت دارد. از سوی دیگر، جراحی باز دید و تطبیق پذیری بیشتری را فراهم می‌کند و برای موارد پیچیده مناسب است. انتخاب بین این دو روش به عوامل متعددی مانند تخصص جراح و وضعیت پزشکی بیمار بستگی دارد. در صورت داشتن سوالات ببشتر در زمینه تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *