دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
درد بعد از لاپاراسکوپی

درد بعد از لاپاراسکوپی از علت تا درمان

درد بعد از عمل لاپاراسکوپی یک امری کاملا طبیعی بوده که بعد از عمل شروع و به تدریج کمتر می شود. بروز این درد به دلایل تحریک عصب‌ها اتفاق می‌افتد که میزان شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. در واقع افراد کمی دردهای سخت و طاقت فرسا را تجربه می‌کنند اما در مقابل هستند افرادی که مشکل خاصی بعد از عمل ندارند و با تحمل دردهای خفیف و ملایم می‌توانند دوره درمان را به راحتی پشت سر می گذارند.

عوامل موثر در ایجاد درد بعد از لاپاراسکوپی

عوامل موثر در ایجاد درد بعد از لاپاراسکوپی

بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی بی شک با دردهای خفیف یا گاهاً شدید مواجه می‌شوید که علت آن به عوامل مختلفی مربوط می‌شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ عفونت

اگر دچار عفونت داخلی باشید یا محل زخم‌ها عفونت کرده باشند، بی شک احساس درد خواهید کرد. البته این موضوع به ندرت اتفاق می‌افتد.

✳️ خونریزی و التهاب

معمولا بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی، خونریزی و داشتن کمی التهاب یک موضوع کاملاً طبیعی است. اما در صورتی که میزان آن افزایش پیدا کند یا علت التهاب و خونریزی آسیب دیدگی بافت‌های داخلی بدن باشد باید هرچه سریع‌تر به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: خونریزی بعد از لاپاراسکوپی

✳️ درد محل برش

برای انجام عمل لاپاراسکوپی برش‌های کوچکی را روی شکم ایجاد می‌کنند. اگرچه اندازه این زخم‌ها بسیار کوچک است اما به هر حال با توجه به اینکه با استفاده از تیغ ایجاد شده‌اند کمی درد به همراه دارند ولی در صورتی که به خوبی مراقبت شوند به طبع درد هم کاهش می یابد.

✳️ گاز دی اکسید کربن

در جراحی به سبک لاپاراسکوپی برای اینکه فضای داخل شکم انبساط پیدا کند و جراح دید بهتر و فضای کافی برای انجام جراحی داشته باشد از گاز دی اکسید کربن کمک می‌گیرند. این گاز ممکن است در پشت یا شانه دردهای ارجاعی ایجاد کند یا پرده دیافراگم را تحریک کند علاوه بر آن گاز دی اکسید کربن فشار زیادی به اعصاب اطراف وارد می‌کند که در پی آن ناراحتی و درد بعد از عمل لاپاراسکوپی را به همراه دارد.

میزان درد بعد از لاپاراسکوپی چقدر است؟

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم میزان درد پس از عمل لاپاراسکوپی در هر فرد متفاوت است. برخی از افراد ممکن است دردهای فوق العاده شدید و ناراحت کننده‌ای را تجربه کنند که در این صورت باید به پزشک مراجعه کرده و راهنمایی‌های لازم را برای بهبود دریافت کنند؛ اما در برخی موارد درد بسیار کم و ملایم است که به راحتی می‌توان آن را تحمل کرد.

در هر دو صورت می‌توانید از داروهای تسکین دهنده که توسط بهترین متخصص زنان در کرج تجویز می‌شود برای کاهش درد و ناراحتی استفاده کنید برخی از بیماران با احساس انقباض و گرفتگی شدید مواجه می‌شوند که علت آن می‌تواند به تحریک عصب‌ها در نزدیکی محل جراحی مربوط شود.

این دردها هم کاملاً طبیعی‌ هستند و معمولا با رعایت یک سری توصیه‌ها و داروهایی که پزشک توصیه می کند مدیریت و کنترل خواهد شد ولی اگر احساس درد بیش از حد ممکن و غیر قابل تحمل باشد هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

راه های کاهش درد بعد از عمل لاپاراسکوپی

ناراحتی و احساس درد بعد از عمل لاپاراسکوپی یک موضوع غیر قابل انکار است و اکثر افراد آن را تجربه می‌کنند. اما در صورتی که این دردها آزاردهنده و شدید باشند می‌توان با انجام یک سری اقدامات میزان درد را کمتر کرد از مهم ترین اقدامات عبارتند از:

دارو

یکی از راه‌های کاهش دردهای بعد از عمل استفاده منظم و مرتب از داروهایی است که پزشک به شما تجویز کرده است. این داروها معمولاً شامل داروهای تسکین دهنده و ضد التهابی هستند که استفاده از آن‌ها نقش موثری در کاهش درد دارد.

رژیم غذایی

از دیگر راهکارهای فوق العاده موثر برای کاهش دردهای بعد از عمل لاپاراسکوپی استفاده از غذاهای سبک است. پس غذاهای آبکی و زود هضم مصرف کنید و از مصرف غذاهای سنگین، حبوبات یا موادی که باعث ایجاد نفخ می‌شوند اجتناب کنید.

استراحت

مراقبت‌های بعد از عمل معمولاً نه تنها برای جراحی لاپاراسکوپی بلکه برای سایر جراحی‌ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرند جلوگیری از انجام فعالیت‌هایی که فشار زیادی به کمر یا شکم وارد می‌کنند، استفاده از کمپرس آب سرد یا گرم، همه و همه مواردی هستند که باید برای بهبود سریع درد بعد از عمل لاپاراسکوپی از آن‌ها استفاده کنید.

سوالات متداول در مورد درد بعد از لاپاراسکوپی

1_ آیا درد عمل لاپاراسکوپی در حد عمل‌های جراحی باز است؟

خیر، درد بعد از عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل باز بسیار کمتر است که در زمان کمتری هم برطرف می شود.

در صورت شدت یافتن درد شکم بعد از لاپاراسکوپی چه باید کرد؟      

درد شکم بعد از لاپاراسکوپی به میزان کم طبیعی است ولی در صورت شدت یافتن و ادامه دار بودن باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

بعد از عمل لاپاراسکوپی احساس درد در شانه ها طبیعی است؟

بله بعد از عمل ممکن است تا چند ساعت شما در شانه های خود احساس درد و کوفتگی داشته باشید و دلیل این موضوع ورود گاز دی اکسید کربن در حین عمل به بدن شماست.

دانستیم که….

جراحی لاپاراسکوپی یک روش درمانی کاملاً جدید و مدرن است که می‌توان برای درمان بیماری‌های مختلف شکم، بیماری های زنان از جمله آندومتریوز، بارداری‌های خارج از رحم، عفونت و… از آن استفاده کرد. افرادی که این عمل را انجام می‌دهند ممکن است با درد بعد از عمل لاپاراسکوپی مواجه شوند و این درد کاملا طبیعی است همچنین رعایت یک سری توصیه‌ها و استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک نقش موثری در کاهش این دردها دارد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *