دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
درمان ناباروری با روش لاپاراسکوپی

درمان ناباروری با روش لاپاراسکوپی

درمان ناباروری با روش لاپاراسکوپی روشی برای افزایش شانس باروری در خانم ها و یا حتی بیماری ها محسوب می شود. دقت داشته باشید برخی از بیماری‌های زنان مانند عفونت رحم، چسبندگی یا آندومتریوز، مسدود شدن لوله فالوپ، فیبروم‌های رحمی و… منجر به کاهش شانس بارداری می‌شود. از همین رو پزشک بعد از بررسی با روش لاپاراسکوپی، می‌تواند در صورت لزوم جهت تشخیص یا درمان بیماری‌های زنان، جراحی غیر مستقیم یا مستقیم را برای درمان نازایی را پیشنهاد کند.

تاثیرات لاپاراسکوپی برای نازایی

تاثیرات لاپاراسکوپی برای نازایی

درمان ناباروری با لاپاراسکوپی می‌تواند مشکلات و بیماری‌های مختلفی را که در اندام‌های تولید مثلی از جمله رحم، تخمدان، لوله‌ها و… وجود دارد، تشخیص داده و تا حدی برای درمان نازایی موثر باشد. شاید در تمام خانم‌ها، انجام لاپاراسکوپی تاثیر صد درصدی نداشته باشد، اما اثرات آن به صورت مثبت و موثر دیده شده است. در ادامه به مهم ترین تاثیرات این روش اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:

✳️ برطرف کردن فیبروم‌های رحم

داشتن فیبروم رحم می تواند مانع باروری شود از همین رو با انجام جراحی لاپاراسکوپی می توان به بررطف شدن این مشکل کمک کرد.

✳️ رفع سپتوم یا رحم شاخ دار

دستگاه تولید مثل خانم‌ها در برخی موارد بخاطر انواع بیماری یا مشکلات هورمونی، ممکن است شکل طبیعی خود را از دست دهد و این دو شاخه شدن رحم مانع از بارداری می‌شود. از طرفی هم وجود سپتوم که منجر به تقسیم دیواره رحم می‌شود، جنین را سقط کرده یا از رشد او جلوگیری می‌کند. از همین رو بهترین جراح لاپاراسکوپی در کرج با انجام جراحی به رفع چند شاخه شدن آن کمک می کند.

✳️ رفع مسدودیت لوله فالوپ

اگر بر اثر بیماری یا عفونت‌های مختلف، لوله فالوپ مسدود شده باشد؛ می‌توان با کمک لاپاراسکوپی آن‌ها را باز کرد.

✳️ برطرف کردن چسبندگی آندومتریوز

در بیماری آندومتریوز، تخمدان‌ها، لوله‌ها و بافت رحم به یک دیگر می‌چسبند. در این حالت شانس لقاح برای ایجاد جنین بسیار کم خواهد شد به همین دلیل پزشکان برای تشخیص و درمان آندومتریوز، لاپاراسکوپی برای نازایی را پیشنهاد می‌دهند.

لاپاراسکوپی برای ناباروری را چه زمانی انجام می دهند؟

درمان ناباروری با لاپاراسکوپی، شاید اولین روش نباشد؛ اما یک راه حل تاثیرگذار خواهد بود. معمولا بعد از آن که پزشک آزمایش‌های لازم را بررسی کرده و در صورت لزوم لاپاراسکوپی را پیشنهاد می دهد.

جراحی لاپاراسکوپی به طور معمول یک هفته قبل از قاعدگی یا عادت ماهیانه انجام می‌شود. در این حالت، احتمال تخمک گذاری در رحم بیشتر خواهد شد. در ادامه به مهم ترین مشکلاتی که باعث می شود تا از این روش استفاده کنید اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:

  • داشتن سابقه بارداری خارج از رحم
  • مشکوک بودن به بیماری التهابی لگن یا چسبندگی لگن
  • تشخیص آندومتریوز یا چسبندگی از نوع متوسط تا شدید
  • داشتن درد و ناراحتی در هنگام مقاربت جنسی
  • درد و ناراحتی در دوره قاعدگی یا عادت ماهیانه

بیشتر بخوانید: هزینه عمل لاپاراسکوپی در کرج

آیا انجام لاپاراسکوپی برای نازایی خطرناک است؟

لاپاراسکوپی برای نازایی مانند هر مدل جراحی‌های دیگر، ممکن است عوارض و خطرات خاص خودش را داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد معمولا از هر صد زن که لاپاراسکوپی انجام می‌دهند، دو یا سه نفر آن ها متحمل عوارض و خطرات پس از جراحی می‌شوند. اگر پزشک متخصص در زمینه جراحی لاپاراسکوپی حاذق باشد و همچنین مراقبت‌های قبل و بعد از عمل به خوبی رعایت شود، عارضه خطرناکی به وجود نخواهد آمد.

در ادامه به مهم ترین عوارضی که بعد از جراحی ممکن است ایجاد شود اشاره خواهیم کرد:

  • به وجود آمدن التهاب در محل زخم و برش
  • عفونت کردن و ملتهب شدن مثانه
  • چسبندگی در ناحیه زخم و اندام‌های تولید مثلی
  • به وجود آمدن هماتوم در ناحیه دیواره‌های شکمی

سوالات متداول در مورد لاپاراسکوپی برای ناباروری

آیا جراحی لاپاراسکوپی برای نازایی نیاز به بیهوشی دارد؟

با تشخیص پزشک انجام لاپاراسکوپی با بی حسی موضعی یا با بیهوشی کامل انجام می‌شود. این تشخیص متخصص با توجه به شرایط جسمانی بیمار خواهد بود.

بعد از انجام لاپاراسکوپی چه غذاهایی بخوریم؟

معمولا بعد از جراحی لاپاراسکوپی، مصرف غذاهای بدون نفخ و سبک و تازه توصیه می‌شود که از مهم ترین آن ها می توان به سوپ، شیر برنج یا هر خوراک آبکی دیگری اشاره کرد.

آیا خونریزی بعد از لاپاراسکوپی طبیعی است؟

بله. برخی افراد ممکن است خونریزی بعد از لاپاراسکوپی را مشاهده کنند که امری طبیعی است. اگر خونریزی شدید باشد و بند نیاید، باید به متخصص مراجعه کرد.

در نهایت…

لاپاراسکوپی برای نازایی می‌تواند موثر باشد، این روش به پزشک کمک می‌کند تا مشکلات را به طور دقیق بررسی کند. با این حال همیشه به صورت صد درصدی، اطمینان کامل نمی‌دهد.دکتر ژیلا غفوریان با در نظر گرفتن سلامتی بیمار، روش‌هایی را که به رفع نازایی کمک می‌کند را به بیمار معرفی خواهد کرد. با تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان، بیشتر بیماری‌های زنان که مانع از باروری می‌شود با کمک جراحی لاپاراسکوپی برطرف خواهد شد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *