دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
درمان کیست عفونی بارتولن

درمان کیست بارتولن

درمان کیست بارتولن با توجه به شرایط بیمار و نوع کیست با روش‌های متعددی انجام می‌شود. برای درمان کیست های عفونی پزشک متخصص زنان،در ابتدا آنتی بیوتیک تجویز کرده تا عفونت به طور کامل از بین برود. اما در شرایطی که درمان دارویی نتیجه بخش نبوده ویا کیست عفونی بیش از حد بزرگ و متورم شود،متخصص زنان لیزر درمانی یا جراحی را توصیه می‌کند. به منظور آشنایی بیشتر با بهترین روش های درمان آبسه بارتولن، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عکس-کیست-بارتولن

کیست بارتولن چیست؟

در ناحبه بیرونی واژن، دوغده به نام بارتولن وجود دارد که اگر یک یا هر دو این غده ها به عفونت یا آبسه دچار شوند در اصطلاح گفته می‌شود که کیست بارتولن به وجود آمده است. غدد
بارتولن موظف است که با ترشح مایعی ناحیه داخلی واژن را مرطوب نگه‌ دارند این غذد از طریق مجاری به داخل واژن متصل می‌شوند درصورتی که به هر دلیلی مجاری مسدود شده باشد، مایع به غدد برگشته و باتجمع آن کیست بارتولن یا(توده ناحیه تناسلی) شکل می‌گیرد.

انواع روش های درمان کیست بارتولن

درمان کیست بارتولن روش‌های متنوعی دارد اما در ابتدا باید نوع کیست (عفونی و غیرعفونی بودن آن) توسط بهترین متخصص زنان در کرج مورد بررسی قرار بگیرد در صورت غیر عفونی بودن اغلب نیاز به شیوه درمان خاصی ندارد و می‌توان آن را به حال خود رها کرد اما در صورت عفونی بودن کیست، بیمار حتما باید درمان شود.
در ادامه به انواع روش های درمان کیست بارتولن میپردازیم.

درمان خانگی کیست بارتولن

استفاده از مرهم سیاه
مرهم سیاه تاثیر زیادی برای درمان کیست بارتولن دارد و ماده اصلی سازنده آن زغال است برای کسانی که مبتلا به این بیماری شده‌اند استعمال آن روی کیست باغث تخلیه عفونت و آبسه می‌شود.

روغن درخت چای
استفاده موضعی روغن درخت چای(به صورت رقیق شده ) در محدوده واژن می‌تواند باعث بهبودی کیست بارتولن شده و همچنین می‌توانید روغن درخت چای را به صورت خوراکی امتحان کنید.
سرکه سیب
سرکه سیب می‌تواند از بهترین داروهای خانگی باشد و شما را از درد ناشی از بیماری کیست بارتولن رها کند البته قبل از مصرف نسبت به عدم حساسیت از آن مطمئن شوید و دو قاشق آنرا همراه با کمی آب میل کنید.

استحمام دستگاه تناسلی
حمام کردن با آب گرم موجب پارگی کیست شده و خود به خود تخلیه می‌شود در این روش شما 3الی 4 بار در روز در وان آب گرم بنشینید تا به نتیجه برسید.

عسل
مصرف عسل یکی از روش های خانگی برای درمان این بیماری است و مخلوط آن با آلوئه ورا یا سرکه سیب و یا زنجبیل می‌تواند موثرتر واقع شود.

آلوئه ورا
آلوئه ورا دارای خواص التهابی می‌باشد از این جهت استفاده مکرر از آن می‌تواند التهابات کیست را کاهش داده و در روند درمان کمک کند.

عکس-غده-بارتولن

درمان کیست عفونی بارتولن

  • دارو درمانی:در صورتی که کیست بیمار عفونی شده و تشکیل آبسه دهد(تجمع مایع عفونی) برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز شده تاعفونت از بین برود.
  • لیزردرمانی: در این روش به وسیله لیزر دی اکسید کربن، اقدام به تخلیه، آبسه بارتولن میکنند و پس از تخلیه کامل آن با استفاده از لیزر محل ضایعه را بسته وبخیه می‌زنند.

تخلیه آبسه کیست بارتولن

روش‌های متفاوتی برای تخلیه آبسه کیست بارتولن وجود دارد تا آبسه دیگر بروز نکند از قبیل:

استفاده ازکاتتر دارای بالون
یکی از راه های درمانی تخلیه آبسه کیست، استفاده از کاتتر دارای بالن است در این روش، بیمار هیچگونه دردی را احساس نمی‌کند به این دلیل که محل دارای کیست بیمار کاملا بی حس شده است همچنین این روش می‌تواند با بیهوشی عمومی نیز انجام شود.
در این روش برشی بر روی کیست بیمار ایجاد شده و مایع مخاطی از درون آن خارج می‌شود ودر آن زمان کاتتر بالن دار را که یک لوله کوچک و باریک پلاستیکی است ویک سر آن به بالون وصل شده است را وارد کیست می‌کنند و در این زمان بالون حاوی مفدار کمی سرم می‌شود و اندازه آن افزایش پیدا می‌کند.
به همین دلیل بخیه های موقتی را متناسب با موقعییت کاتتر و بالن میزنند و تا زمان به وجود آمدن سلول های جدید، کاتتر در آنجا قرار می‌گیرد و در زمان بهبود زخم، کاتتر را خارج می‌کنند اما یک مجرا برای خارج شدن ترشحات در آینده باقی می‌گذارند.

جراحی کیست بارتولن

این عمل با روش بیهوشی عمومی و در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود در این عمل گاها ممکن است بیمار به مدت 2 یا 3روز به بستری نیاز داشته باشد. این جراحی ممکن است خونریزی، کبودی و عفونت زخم برای بیمار به همراه داشته باشد که در صورت عفونت، پزشک متخصص زنان برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

تخلیه-کیست-بارتولن

علائم کیست بارتولن

اگر کیست بارتولن شما کوچک و غیر غفونی باشد ممکن است شما اصلا متوجه آن نشوید اما در صورت عفونی شدن آن ممکن است موارد زیر را تجربه کنید.

  • احساس درد و ناراحتی هنگام نشستن و راه رفتن
  • درد زیاد هنگام رابطه جنسی
  • افزایش دمای بدن و تب
  • توده حساس وآزار دهنده در نزدیکی واژن

چه عواملی باعث ایجاد کیست بارتولن می‌شود؟

عامل قطعی ایجاد کیست بارتولن تاکنون مشخص نشده است. اما از نظر بسیاری متخصصین، عفونت زیاد واژن باعث تورم و انسداد ناحیه مجاری شده و مسبب ایجاد کیست بارتولن می‌گردد که اغلب در بین خانم های جوان 20تا 30 سال پیش می‌آید و با افزایش سن خانم ها احتمال ابتلا به آن کمتر می‌شود.
توجه داشته باشید که با برقراری رابطه جنسی میزان مایعات ترشحی بیشتر شده و باعث بزرگتر شدن کیست های ایجاد شده می‌شود.

نتیجه گیری

کیست بارتولن به دو حالت عفونی و غیر عفونی می‌باشد و روش های درمانی آن باتوجه به ابعاد و میزان عفونت کیست متفاوت است. توصیه می‌شود که در صورت مشاهده علائم به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

مطالب مرتبط