دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
درمان کیست تخمدان در کرج

درمان های جدید کیست تخمدان در کرج

درمان کیست تخمدان در کرج نقش بسیار حیاتی در بهبود علائم و کاهش دردهای ناشی از آن دارد. انتخاب روش درمانی مناسب نیز بر اساس نوع و اندازه کیست، سن بیمار، علائم و میزان سطح علاقه فرد به باروری توسط پزشک متخصص زنان تشخیص داده می‌شود.

در این مقاله به بررسی تکنیک‌های درمان کیست تخمدان در کرج از جمله روش های غیرجراحی و جراحی، درمان دارویی و تکنیک‌های جدید میپردازیم.

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان در کرج

به وجود آمدن یک توده که معمولا همراه با مایع است ودر تخمدان ها شکل میگیرد کیست تخمدان اطلاق می شود. این توده ممکن است در داخل یا روی تخمدان رشد کند و باعث ایجاد علائم و مشکلاتی شود. در صورتی که کیست تخمدان بزرگ شود یا علائم ناراحت کننده ای را به همراه داشته باشد، نیاز به درمان خواهد داشت که درمان آن روش های متفاوتی دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

درمان با دارو: در بعضی از افراد با توجه به نوع کیست، پزشک متخصص برای درمان کیست‌های تخمدان داروهای متناسب را تجویز کرده، برخی از کیست‌ها ممکن است با استفاده از داروهای ضد قارچ، ضد ویروسی یا ضد التهاب کوچک شوند یا از بین بروند.

درمان با لیزر: با استفاده از لیزر، کیست‌های کوچک می‌توانند درمان شده و از بروز مجدد آنها جلوگیری شود.

جراحی: پزشک متخصص با استفاده از جراحی توده کیست را از داخل تخمدان خارج می‌کند.جراحی برای کیست‌های بزرگ، کیست‌های دردناک یا کیست‌هایی که منجر به خطرات جدی برای سلامت زنان می‌شوند، مناسب است.

درمان کیست تخمدان با جراحی

در ادامه به معرفی دو روش جراحی کیست تخمدان میپردازیم.

جراحی لاپاراسکوپی

اگر کیست درون تخمدان کوچک باشد و پزشک در آزمایشات تصویری شما خطر ابتلا به سرطان را مشاهده کند جراحی لاپاراسکوپی را برای خارج نمودن کیست، تجویز می‌کند.

پروسه جراحی لاپاراسکوپی رحم در کرج به این صورت است که بهترین متخصص زنان در کرج برش کوچکی را در کنار ناف ایجاد کرده و سپس با استفاده از وسیله ای کیست را خارج می‌کند.

جراحی لاپاراتومی

اگر کیست بیمار ابعاد بزرگی داشته باشد با برش بزرگی روی شکم بیمار ابتدا آن را خارج کرده و نمونه بردار ی می‌کنند اگر کیست سرطانی تشخیص داده شود عمل هیسترکتومی انجام شده و طی آن رحم و تخمدان ها را در می‌آورند.

درمان کیست تخمدان به روش های خانگی

کیست تخمدان می‌تواند با روش های خانگی بهبود یا کاهش یافته اما بهتر است برای درمان و اطلاعات بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.از جمله درمان های خانگی عبارتند از:

  • نوشیدن چای بابونه، زنجبیل، ماچا، شیرین بیان
  • مصرف رازیانه، سرکه سیب
  • مصرف روغن ماهی و سیر

مهم‌ترین راهکار برای درمان کیست تخمدان به روش خانگی، اصلاح سبک زندگی است. شما باید برای درمان کیست‌ هایی که خودبه‌خود از بین نمی‌روند، علاوه بر مصرف دارو، سبک زندگی خود را تغییر دهید.

تغذیه مناسب و اضافه‌کردن ورزش به برنامه روزانه‌تان، از مهم‌ترین اقداماتی است که برای اصلاح سبک زندگی باید انجام دهید.

درمان-خانگی-کیست-تخمدان

علت بروز کیست تخمدان چیست ؟

علت اصلی ایجاد کیست تخمدان معمولا به دلیل افزایش هورمون استروژن یا پروژسترون است گاها میزان زیاد سطح این هورمون ها باعث به وجود آمدن کیست ها می‌شود.برخی از علت ها را در ادامه باهم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • نارسایی تخمدان: در بعضی موارد، تخمدان‌ها به درستی کار نمی‌کنند و تخمک‌ها به صورت منظم آزاد نمی‌شوند که ممکن است باعث تشکیل کیست‌های تخمدان شود.
  • سن: در طول چرخه حیات زنانه، تخمدان‌ها تعداد زیادی کیست را تشکیل می‌دهند که بسیاری از این کیست‌ها بی‌خطر هستند و به طور طبیعی ناشی از فعالیت تخمدان‌ها و بالا رفتن سطح استروژن یا پروژسترون هستند. با افزایش سن، احتمال تشکیل کیست‌های بیشتر می‌شود.
  • اختلالات هورمونی: تغییرات در سطح هورمون‌های بانوان باعث به وجود آمدن کیست های تخمدان میشوند.
  • عفونت: عفونت در ناحیه لگنی ممکن است به تخمدان ها و لوله های رحمی سرایت کند و منجربه تشکیل کیست‌های تخمدان شود.
  • تروما: ضربه یا صدمه به ناحیه تخمدان‌ها ممکن است باعث تشکیل کیست شود.
  • عوامل ژنتیکی: برخی از افراد ممکن است به دلیل وجود عوامل ژنتیکی بیشتر در معرض خطر ابتلا به کیست‌های تخمدان باشند.
  • بارداری: به صورت طبیعی در هنگام بارداری یک کیست در تخمدان بوجود می‌آید تا در زمان تشکیل جفت کمک کند گاهی این کیست تا اواخر بارداری باقی می‌ماند و باید برداشته شود.

آیا احتمال بارداری با وجود کیست تخمدان وجود دارد؟

امکان بارداری با وجود کیست تخمدان وجود داد.البته در صورتی که کیست تخمدان از نوع ساده و در اندازه های کوچک باشد می توانید باردار شوید، اما برخی از کیست ها به دلیل سایز بزرگ و بروز مشکلاتی همچون احساس درد و فشار را بر روی تخمدان، بهتر است ابتدا توسط بهترین متخصص زنان در کرج درمان شوند.

کلام آخر

کیست تخمدان یک توده است که معمولا دارای مایع می‌باشد که در داخل تخمدان یا روی آن شکل می‌گیرد. این بیماری در خانم ها بسیار شایع است و ممکن است به صورت بی‌خطر باقی بماند یا علائم خاصی را به همراه داشته باشد که باید به پزشک مراجعه شود و پزشک متخصص زنان باتوجه به سن، نوع کیست، و میزان علاقه شما به باروری نوع درمان و مصرف داروهارا تعیین کند.

مطالب مرتبط