دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
رابطه جنسی بعد از لاپاراسکوپی

رابطه‌ی جنسی بعد از جراحی لاپاراسکوپی

رابطه‌ی جنسی پس از جراحی لاپاراسکوپی آیا خطرناک است؟ چه مدت پس از لاپاراسکوپی می‌توانم رابطه‌ی جنسی داشته باشم؟ نکات مراقبتی حین رابطه‌ی جنسی پس از لاپاراسکوپی به چه صورت است؟ این سوالات جزء موضوعاتی هستند که بیماران پس از جراحی با آن مواجه می‌شوند پس تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید تا به تمامی آن ها پاسخ دهیم.

زمان شروع رابطه‌ی جنسی پس از لاپاراسکوپی

زمان شروع رابطه‌ی جنسی پس از لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک نوع جراحی است که با ابزاری به نام لاپاراسکوپ انجام می‌شود. لاپاراسکوپ لوله‌ای است که در سر آن یک دوربین قرار گرفته است و بعد از اینکه وارد بدن شد می‌تواند تصاویری از قسمت‌های داخلی را نشان دهد. لاپاراسکوپی جهت انجام جراحی‌های مختلفی انجام می‌شود به عنوان مثال برداشتن غدد فوق کلیوی، بیوپسی از قسمت‌های مختلف اندام داخلی، برداشتن مثانه، برداشتن رحم، برداشتن تخمدان، آپاندکتومی و …

بنابراین با توجه به نوع جراحی که انجام داده‌اید دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های پس از جراحی نیز متفاوت خواهد بود. رابطه‌ی جنسی پس از لاپاراسکوپی یکی از مواردی است که شروع آن با توجه به نوع جراحی شما تعیین می‌شود.

به طور کلی اگر جراحی لاپاراسکوپی انجام شده، ناحیه‌ی واژن و دهانه‌ی رحم را شامل نشده باشد (به عنوان مثال جراحی شما با هدف برداشتن تخمدان‌ها انجام شده است) می‌توانید رابطه‌ی جنسی را پس از دو هفته شروع نمائید.

اما اگر جراحی شما شامل هیسترکتومی (برداشتن رحم) و یا هر نوع جراحی دیگری در ناحیه‌ی واژن و دهانه‌ی رحم باشد باید حداقل شش هفته جهت شروع رابطه‌ی جنسی صبر نمائيد. این دوره‌ی زمانی برای تمام افراد یکسان نیست و با توجه به وضعیت بهبودی ممکن است لازم باشد تا مدت زمان طولانی‌تری از رابطه‌ی جنسی پرهیز نمائيد.

به طور کلی توصیه می شود پیش از شروع رابطه‌ی جنسی ابتدا با پزشک خود مشورت نمائید. پس از معاینه‌ی فیزیکی و بررسی وضعیت بهبودی، جراح می‌تواند زمان مناسب برای شروع رابطه‌ی جنسی را به شما اعلام نماید.

حتی پس از اینکه پزشک به شما اجازه داد رابطه‌ی جنسی داشته باشید باید از دخول عمیق تا زمان بهبودی کامل خودداری نمائيد (حدود 9 الی 10 هفته). هر زمان که حس کردید رابطه‌ی جنسی منجر به ایجاد درد و ناراحتی در شما می‌شود، رابطه‌ی جنسی را متوقف نمائيد و تا زمان بهبود کامل از انجام رابطه‌ی جنسی واژینال پرهیز نمائید.

خطرات رابطه جنسی بعد از لاپاراسکوپی

از جمله مهم ترین عوارض و خطراتی داشتن رابطه جنسی بعد از لاپاراسکوپی می تواند به همراه داشته باشد عبارتند از:

✳️ آسیب به برش‌ها

برش‌هایی که برای جراحی لاپاراسکوپی ایجاد می شود بسیار کوچک بوده و اندازه‌ی نهایی هر کدام بین 2 تا 3 سانتی‌متر است. بهبود برش‌ها با توجه به سن، نژاد، ژنتیک و عمق برش‌ها مدت زمان متفاوتی طول می‌کشد. اگر رابطه‌ی جنسی را پیش از التیام زخم‌ها آغاز کنید ممکن است روند بهبود زخم‌ها به خوبی پیش نرود.

✳️ دیسپارونی

دیسپارونی به معنای رابطه‌ی جنسی دردناک است و یکی از عوارضی است که پس از جراحی لاپاراسکوپی اندومتریوز در 60 الی 80 درصد خانم‌ها ایجاد شود.

✳️ افزایش درد و ناراحتی

برخی از وضعیت‌ها در هنگام رابطه‌ی جنسی می‌تواند فشار زیادی به شکم و یا رحم وارد نماید. پس از جراحی لاپاراسکوپی باید از هرگونه وضعیتی که منجر به احساس ناراحتی در شما شود پرهیز نمائید زیرا می‌تواند منجر به بروز درد و ناراحتی برای چندین ساعت شود.

📌 بیشتر بخوانید: بارداری بعد از لاپاراسکوپی

دستورالعمل‌های رابطه جنسی پس از لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی یک جراحی کم تهاجم است که با ایجاد برش‌های کوچکی روی شکم انجام می‌شود. مدت زمان بهبودی در هر فردی با توجه به سن، وضعیت جسمانی و نوع جراحی که انجام داده است متفاوت است. با توجه به نوع جراحی که انجام داده‌اید زمان شروع رابطه‌ی جنسی بین 2 تا 10 هفته پس از جراحی متفاوت است. از جمله مهم ترین دستورالعمل‌های که پیش از شروع رابطه‌ی جنسی باید رعایت شود عبارتند از:

  • توصیه می‌شود هر زمان که آمادگی لازم را داشتید رابطه‌ی جنسی را شروع نمائید، از شروع زودهنگام رابطه‌ی جنسی پیش از بهبود کامل بپرهیزید.
  • پیش از شروع رابطه‌ی جنسی معاشقه داشته باشید و از روان کننده‌ها جهت سهولت رابطه استفاده نمائید تا میزان فشار و ناراحتی کاهش بیابد.
  • هر زمان که احساس ناراحتی و یا درد غیر قابل تحمل داشتید رابطه‌ی جنسی را متوقف نمائيد و تا زمان بهبود کامل صبر نمائيد.
  • اگر پس از چند ماه نمی‌توانید رابطه‌ی جنسی طبیعی داشته باشید لازم است تا با بهترین متخصص زنان در کرج در این مورد مشورت داشته باشید.

دانستیم که….

رابطه‌ی جنسی بخش مهمی از یک زندگی مشترک است بنابراین طبیعی است که پس از انجام یک جراحی مانند لاپاراسکوپی نگرانی‌هایی در این مورد داشته باشید. در این مقاله به صورت مختصر توضیحاتی در مورد رابطه‌ جنسی پس از لاپاراسکوپی مانند زمان شروع رابطه‌ی جنسی و نکاتی که باید رعایت کنید ارائه شد. با این وجود جهت دریافت اطلاعات کامل تر با توجه به نوع جراحی لاپاراسکوپی که انجام داده‌اید باید با پزشک خود مشورت داشته باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *