دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
عمل سرکلاژ

بررسی عملکرد سرکلاژ در خانم های باردار

عمل سرکلاژ در خانم‌های باردار به دلیل شرایط مختلفی که در طول دوران بارداری برای رحم ایجاد می‌شود، ممکن است متفاوت باشد. با این حال، عمل سرکلاژ در کرج در بیشتر موارد موجب جلوگیری از سقط جنین و افزایش شانس بقای جنین و زایمان به موقع می‌شود. همچنین، با این روش می‌توان از بروز نارسایی رحم و زایمان زودرس پیشگیری کرد.

عکس-عمل-سرکلاژ

عمل سرکلاژ چیست؟

زمانی که دهانه رحم خانم باردار ضعیف یا کوتاه است همزمان با قراردادن سرکلاژ دهانه رحم مادر را با بخیه های محکم می بندند و این عمل به دهانه رحم کمک می‌کند که زایمان زودرس اتفاق نیافتد و زیر وزن نوزاد غشا و مایع آمینوتیک بسته بماند.

در چه حالت فرد باید عمل سرکلاژ انجام دهد؟

هنگامی که دهانه رحم فرد باردار ضعیف می‌شود و نمی‌تواند فشار بارداری را تحمل کند و فرد در معرض خطر زایمان زودرس قرار می‌گیرد و همچنین در صورتی‌که مادر سابقه جراحی بیوپسی مخروطی دارد یا سرویکس مادربه دلیل سقط جنین دچار آسیب شده باشد و یا دهانه رحم مادر کوتاه باشد باید فرد عمل سرکلاژ د رکج انجام دهد.

⛔لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین عوامل خطرناک زایمان زودرس کوتاهی دهانه رحم می باشد خانم های باردار در هفته های چهاردهم و هجده ام بارداری باید برای اندازه گیری دهانه رحم خود اقدام کنند. خانم های باردار ساکن استان البرز و شهر کرج می توانند برای انجام عمل سرکلاژ در کرج به دکتر ژیلا غفوریان ابدی مراجعه نمایند.

آیا همه ی خانم ها کاندید مناسبی برای عمل سرکلاژ می باشند؟

عمل سرکلاژ در کرج برای مادران باردار تنها در مواردی که بهترین متخص زنان در کرج به طور دقیق این روش را توصیه کرده است، باید انجام شود.

همچنین، این عمل به هیچ وجه برای هر خانم بارداری مناسب نیست فقط خانم هایی که دهانه رحم غیر نرمال دارند می توانند سرکلاژ انجام دهند و باید بر اساس شرایط فردی هر خانم باردار پزشک متخصص زنان تصمیم بگیرد.

مزیت های عمل سرکلاژ در کرج چیست؟

عمل سرکلاژ در 90% از مواقع برای خانم هایی که دچار نارسایی و کوتاهی دهانه رحم هستند موفقیت آمیز خواهد بود از فواید آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کمک به متولد شدن نوزاد سالم
 • طبیعی بودن زمان نگهداری جنین در رحم
 • جلوگیری از سقط شدن جنین و زایمان زودرس

برداشتن سرکلاژ رحم

برداشتن سرکلاژ رحم در کرج یکی از مراحل مرتبط با انجام سرکلاژ است. در برخی موارد، پزشک متخصص ممکن است پس از گذشت مدتی از انجام سرکلاژ، برداشتن پین‌ها و مهره‌های فلزی استفاده شده در سرکلاژ را توصیه کند. برداشتن سرکلاژ معمولاً در هفته‌های پایانی دوران بارداری انجام می‌شود.برداشتن سرکلاژ رحم باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان و با تجهیزات ویژه انجام شود.

این روش میبایست با دقت و با رعایت تمامی مراحل به کمک ابزارهای خاص انجام شود، زیرا برداشتن سرکلاژ نیز با عوارض و مشکلاتی همراه است. بعد از برداشتن سرکلاژ، باید به دقت و با توجه به شرایط وضعیت بارداری بیمار مراقبت‌های پزشکی مناسب انجام شود. پس از برداشتن سرکلاژ، بیمار ممکن است درد، خونریزی و عفونت در محل جراحی داشته باشد.

بنابراین، پزشک متخصص زنان توصیه‌های لازم درباره داروهای ضد درد و مراقبت‌های خاص دیگر را به بیمار می‌دهد.
در کل، برداشتن سرکلاژ یک روند جراحی است که باید توسط پزشک متخصص با دقت و احتیاط انجام شود. بیمار باید پس از برداشتن سرکلاژ، به توصیه‌های پزشک خود عمل کند و با مراقبت‌های مناسب، به سلامتی خود و جنینش ادامه دهد.

در اواخر دوران بارداری اگر دهانه رحم به میزان قابل توجهی باز شده باشد یا سرویکس مادر دچار تغییر حالت (به شکل قیف) در بیاید، بهترین جایگزین برای عمل سرکلاژ استراحت کامل می‌باشد.

دوختن-دهانه-رحم-در-کرج

توصیه های بعد از عمل سرکلاژ

پس از انجام عمل سرکلاژ در کرج، پزشک شما به شما توصیه‌هایی برای مراقبت از خود پس از عمل می‌دهد. برخی از این توصیه‌ها را در این مقاله برای شما یادآوری میکنیم:

 • استراحت: پس از عمل سرکلاژ، به شما توصیه می‌شود که به مدت یک هفته استراحت کنید و فعالیت‌های روزمره خود را کمتر کنید.
 • درمان درد: بعضی از بیماران پس از عمل سرکلاژ درد و تورم دارند که پزشک متخصص ممکن است داروهای کاهش دهنده درد وضد التهاب برای شما تجویز کند تا راحت تر به مرحله بهبودی برسید.
 • تغذیه: برای بهبود بهتر و سریع‌تر و به حداقل رساندن میزان خطر عفونت، به شما توصیه می‌شود که غذاهای پرپروتئین و حاوی ویتامین c سی مانند مرکبات، سبزیجات و گوشت سفید مصرف کنید.
 • اجتناب از فعالیت‌های سنگین: پس از عمل سرکلاژ در کرج، به شما توصیه می‌شود که به مدت حداقل ۲ هفته از فعالیت‌های سنگین مانند ورزش های سنگین همراه با خم وراست شدن شدید، شنا و… خودداری کنید.
 • اجتناب از رابطه جنسی: فردی که عمل سرکلاژ انجام داده است حداقل به مدت یک هفته باید از رابطه جنسی بپرهیزد.
 • مراجعه به مطب و ویزیت مجدد: پس از عمل سرکلاژ در کرج، به شما توصیه می‌شود که با پزشک خود در ارتباط باشید و هرگونه علائم نگران‌کننده را حتما به پزشک اطلاع دهید.
سرکلاژ

خطرات ناشی از سرکلاژ

پس از عمل سرکلاژ در کرج فرد بیمار گاهاً دچار مشکلات جسمی می‌شود که در صورت بروز بهتر است که برای پزشک متخصص مطرح کند ، در ادامه عوارض احتمالی عمل سرکلاژ را مرور می کنیم.

 • پارگی دهانه رحم در صورت وقوع زایمان زودرس
 • تب 38 درجه به بالا
 • درد در ناحیه کمر
 • درد در ناحیه واژن ورحم(مانند، درد زایمان )
 • حالت تهوع و استفراغ
 • پارگی غشا کیسه آب مادر
 • داشتن ترشح مایع از واژن
 • خون ریزی در ناحیه تناسلی

کلام آخر

سرکلاژ یک روش جراحی کارآمد است که برای جلوگیری از زایمان زودرس انجام می شود. با این حال، انجام سرکلاژ در کرج نیز با عوارض و مشکلاتی همراه است که باید از آن‌ها پیشگیری شود. پس از انجام عمل سرکلاژ در کرج، بیمار باید مراقبت‌های ویژه‌ای را انجام دهد و به توصیه‌های پزشک خود عمل کند. در کل، تصمیم در مورد انجام عمل سرکلاژ باید با توجه به شرایط و مشکلات هر بیمار توسط پزشک متخصص زنان گرفته شود.

مطالب مرتبط