دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
لاپاراسکوپی تشخیصی زنان

لاپاراسکوپی تشخیصی زنان

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی تشخیصی زنان از جمله روش‌های کارآمد در تشخیص بیماری‌های مرتبط با زنان است، این تکنیک درمانی، توانسته کمک شایانی در درمان بیماری نیز داشته باشد و از مزایای آن می توان به کم تهاجمی بودن اشاره کرد که سبب می گردد عوارض کم‌تری را در مقایسه با روش های جراحی باز داشته باشد و افراد در زمان کوتاه‌تری‌ به زندگی عادی خود باز گردند.

از این رو در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر لاپاراسکوپی تشخیصی زنان بپردازیم و ضمن آشنا شدن با مفهوم آن، به کاربردهای مختلف آن در بیماری های مرتبط با زنان و به ویژه در ناباروری نیز اشاره خواهیم‌کرد. در ادامه نکاتی در رابطه با انتخاب بهترین جراح لاپاراسکوپی زنان ارائه خواهیم داد. پس توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لاپاراسکوپی تشخیصی

لاپاراسکوپی تشخیصی چیست؟

لاپاراسکوپی تکنیکی است که از طریق دستگاهی به نام لاپاراسکوپ اجرا می گردد، این دستگاه شامل لوله و دوربینی است که در انتهای آن نصب شده است و پزشک می تواند از طریق آن و برش های کوچک ایجاد شده در شکم، بخش های داخلی شکم و لگن بیمار را مورد بررسی قرار دهد.
از لاپاراسکوپی تشخیصی زنان در تشخیص مشکلات مرتبط با بیماری های بانوان استفاده می گردد، به طوری که در تشخیص دردهای لگنی مزمن، ناباروری های با دلایل نامشخص و عفونت های لگنی می توان از آن بهره مند گشت.
در پاره ای از موارد ممکن است پزشکان با استفاده از روش های تصویربرداری تشخیصی قادر به کسب اطلاعات کافی در رابطه با بیماری های زنان نمی‌باشند از این رو تکنیک لاپاراسکوپی تشخیصی زنان به کمک آن ها می آید تا بتوانند به بررسی دقیق تر علل بیماری ها بپردازند.

البته باید توجه داشت تنها کاربرد این روش در تشخیص بیماری ها نمی باشد بلکه برای درمان و نمونه برداری نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

لاپاراسکوپی نیاز به بیهوشی دارد؟

یکی از دغدغه‌ های افراد در رابطه با این روش استفاده از بیهوشی‌است، باید توجه‌ داشت در اغلب موارد از بیهوشی عمومی برای این تکنیک تشخیصی درمانی استفاده می گردد اما از طرف دیگر در شرایط خاص و با توجه به وضعیت بیمار، پزشک ممکن است تصمیم به استفاده از بی حسی موضعی به جای بیهوشی کامل بگیرد.
گفتنی است انتخاب هر یک از این دو روش در لاپاراسکوپی تشخیصی زنان وابسته به شرایط بیماران بوده و با نظر بهترین متخصص زنان در کرج انتخاب می گردد تا کمترین عوارض را در پی داشته باشد و نیاز به نگرانی در این رابطه نیست.

کاربردهای لاپاراسکوپی تشخیصی زنان

از لاپاراسکوپی تشخیصی زنان به طور گسترده استفاده می گردد، از جمله کاربردهای این روش می توان به تشخیص بیماری های التهابی لگن اشاره کرد که از عفونت های دستگاه تناسلی فوقانی محسوب می گردد. از دیگر موارد کاربرد لاپاراسکوپی تشخیصی زنان، تشخیص کیست های تخمدان، فیبروئید رحم، چسبندگی های رحم، آندومتریوز که در واقع همان تکه هایی از پوشش رحم است که در خارج رحم به وجود می آید و بررسی حاملگی خارج از رحم می باشد.

علاوه بر موارد فوق، از دیگر بیماری‌های زنان می توان به سرطان‌های مختلف اشاره کرد که توسط لاپاراسکوپی قابل بررسی و تشخیص می باشد. سرطان تخمدان، سرطان کبد، سرطان کیسه صفرا و پانکراس از جمله مواردی است که با استفاده از این تکنیک قابل بررسی می باشد.

امروزه از لاپاراسکوپی تشخیصی زنان در تشخیص علل ناباروری ها و همچنین درمان آن بهره مند می شوند که توانسته خدمات ارزنده ای را در این زمینه ارائه دهد.

کاربرد لاپاراسکوپی در ناباروری

امروزه تکنیک‌ها و روش‌های پیشرفته ای در خدمت درمان ناباروری می باشند، به طوری که مشکلات بسیاری از زوجین با کمک آن حل شده است، از جمله این روش ها استفاده از لاپاراسکوپی است، با استفاده از لاپاروسکوپی می توان علت بسیاری از ناباروری های نامشخص را مورد بررسی قرار داد.


بررسی آندومتریوز، تخمدان های پلی کیستیک، اختلالات موجود در لوله ها و رحم توسط لاپاراسکوپی تشخیصی زنان می تواند در تشخیص بهتر علل ناباروری بسیار موثر باشد.

البته باید توجه داشت که لاپاراسکوپی تنها یک روش تشخیصی نیست، بلکه با استفاده از آن می‌توان بسیاری از‌مشکلات موجود در زمینه ناباروری را درمان کرد، به طوری که این روش کم تهاجمی توانسته است در سال های اخیر کمک شایانی در روند درمان ناباروری ایفا کند.

جراح لاپاراسکوپی تشخیصی زنان

لاپاراسکوپی زنان

یکی از مهم‌ترین نکات در دریافت نتیجه مطلوب از روش لاپاراسکوپی تشخیصی زنان، انتخاب جراح لاپاراسکوپی در کرج می باشد، استفاده از این تکنیک نیازمند مهارت و تجربه کافی است و افرادی که تسلط و تجربه کافی در این زمینه نداشته باشند می توانند عوارضی را برای بیمار ایجاد کنند.

بهترین جراح لاپاراسکوپی تشخیصی زنان، در هر شرایط سلامت بیمار را اولویت قرار می دهد و با دانش و مهارتی که دارد، سعی می کند در شرایط مناسب از این روش بهره مند گردد، علاوه بر موارد فوق این روش نیازمند تجهیزات کافی می باشد، از این رو این نکته را نیز می بایست در زمان انتخاب مرکز لاپاراسکوپی مورد نظر داشت.


لازم به ذکر است دکتر ژیلا غفوریان از پزشکان نام آشنا در این زمینه هستند، ایشان جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی می باشند و دارای تجربه کافی در زمینه جراحی لاپاراسکوپی می باشند، از این رو می توانید جهت تشخیص و درمان انواع بیماری های زنان با ایشان در ارتباط باشید.


جمع بندی

در این مقاله به بررسی لاپاراسکوپی زنان پرداختیم، در واقع طی این روش با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپ و برش های کوچک ایجاد شده در شکم بیمار، بخش های داخلی شکم دیده می شود. پزشک متخصص زنان در این زمینه با مهارتی که در زمینه لاپاراسکوپی تشخیصی زنان دارد می تواند طیف وسیعی از بیماری ها و مشکلات زنان را تشخیص دهد که از این جمله می توان به عفونت های لگن، سرطان تخمدان، کیست تخمدان، آندومتریوز و فیبروئید رحم اشاره کرد.

مطالب مرتبط