دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
جراحی لاپاراسکوپی فیبروم

لاپاراسکوپی فیبروم رحم در کرج

لاپاراسکوپی فیبروم رحم یک روش جراحی است که برای برداشتن یا کاهش اندازه فیبروم رحم (تومورهای خوش‌خیم) استفاده می‌شود. این روش به وسیله دستگاه لاپاراسکوپ که یک لوله باریک با دوربین و ابزار جراحی است انجام داده می شود. ما در این نوشتار قصد داریم تا به مزایا، کاندیدای مناسب، آمادگی های قبل از آن و بسیاری از موارد مرتبط با آن اشاره کنیم.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم به چه کسانی پیشنهاد می شود؟ 

لاپاراسکوپی فیبروم رحم به چه کسانی پیشنهاد می شود؟ 

لاپاراسکوپی فیبروم رحم به افراد زیر پیشنهاد می‌شود ولی تصمیم گیری برای اینکه این روش مناسب شما است یا خیر باید حتما توسط بهترین متخصص زنان در کرج انجام داده شود.

  • افرادی که فیبروم رحمی بزرگ دارند و از طریق آن می توانند به برداشت و یا کاهش اندازه آن کمک کنند.
  • افرادی که با علائم و عوارضی مانند خونریزی شدید قاعدگی، درد شدید، فشار بر ساختارهای اطراف رحم، مشکلات باروری مواجه هستند.
  • افرادی که علاقه به جراحی با برش باز نیستند.
  • به خصوص برای بیماران جوان که ممکن است نیاز به حفظ نزدیکی رحم برای باروری آینده داشته باشند، توصیه می‌شود چا که این روش کاهش خطر تخریب بافت رحم را در مقایسه با جراحی با برش باز به همراه دارد.        

مزایای جراحی فیبروم به روش لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی فیبروم رحم برای بانوان مزایای زیادی نسبت به جراحی های قدیمی و سنتی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ یکی از مزایای اصلی لاپاراسکوپی فیبروم رحم غیر تهاجمی بودن آن است. در این روش، تنها چند سوراخ کوچک در ناحیه شکم با استفاده از ابزارهای کوچک وارد می‌شود. به دلیل اینکه جراحی با سوراخ‌ های کوچک انجام می‌شود، آسیب به بافت ‌های اطراف کاهش می‌یابد و زمان بازگشت آن هم به طبع کمتر خواهد بود.

✳️ خونریزی و اثرات جانبی کم تری را نسبت به برش باز به همراه خواهد داشت.

✳️ زمان بازگشت به فعالیت روزمره در مقایسه با جراحی با برش باز کاهش می‌یابد و بیماران معمولاً خیلی زود به شرایط عادی خود بازمی‌گردند.

✳️ با استفاده از لاپاراسکوپی، جراحان قادر به دسترسی به ناحیه‌ های دقیق تر درون شکمی می‌باشند. دستگاه دوربین لاپاراسکوپی به جراح امکان مشاهده بیشتری از داخل شکم را می‌دهد و این امر کمک می‌کند تا جراحی دقیق‌ تر باشد.

آمادگی های لازم قبل از لاپاراسکوپی فیبروم رحمی

از جمله مهم ترین اقداماتی که بایستی قبل از لاپاراسکوپی فیبروم انجام دهید عبارتند از:

  • انجام آزمایشات قبل از جراحی به مظنور بررسی سلامت عمومی بیمار
  • بررسی تاریخچه پزشکی بیمار
  • لازم است تا قبل از جراحی از یک رژیم غذایی خاص پیروی نمایید همچنین نیاز است تا ساعاتی قبل از جراحی غذایی مصرف نکنید و حتما ناشتا باشید.

نکته: اگر داروهایی روزانه مصرف می‌کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید چرا که برخی از دارو ها می تواند باعث ایجاد تداخل شود.

📌 بیشتر بخوانید: هزینه لاپاراسکوپی در کرج چقدر است؟

لاپاراسکوپی فیبروم رحمی چگونه انجام می شود؟ 

لاپاراسکوپی فیبروم رحمی یک روش جراحی است که برای برداشت یا کاهش اندازه فیبروم‌های رحمی استفاده می‌شود. برای انجام لاپاراسکوپی فیبروم رحمی، شما تحت بیهوشی کامل یا بیهوشی نیمه کامل قرار می‌گیرید؛ نوع بیهوشی بستگی به توصیه پزشک و شرایط شما دارد.

نوع قرارگیری می تواند به صورت شکمی و لگنی باشد تا از طریق آن جراح به رحم دسترسی داشته باشد. بعد از این مرحله بایستی سوراخ کوچکی در ناحیه شکم ایجاد تا از طریق آن لاپاراسکوپ وارد شود پزشک از طریق مشاهده تصاویر داخل مانتیور فیبروم ها را با ابزار مخصوص خارج می کند در انتها بایستی محل جراحی شده بخیه شود.

سوالات متداول

چقدر طول می‌کشد تا از عمل لاپاراسکوپی فیبروم رحمی بهبود یابیم؟

زمان بازیابی پس از عمل لاپاراسکوپی فیبروم رحمی ممکن است بین چند روز تا چند هفته متغیر باشد. این بستگی به عوامل مختلفی مانند اندازه و تعداد فیبروم‌ها، نحوه انجام عمل جراحی، سلامت و عمومی شما و توصیه‌های پزشک برای بازیابی دارد.

آیا علائم فیبروم‌های رحمی پس از عمل لاپاراسکوپی بهبود می‌یابند؟

بله، با برداشت یا کاهش فیبروم‌ها توسط لاپاراسکوپی، ممکن است علائم مرتبط با فیبروم‌ های رحمی کاهش یابد یا بهبود یابد. این شامل علائمی مانند خونریزی رحمی شدید، درد شکمی، فشار در ناحیه لگنی و علائم تحریک سیستم ادراری است با این حال، همیشه نتیجه نهایی بهبود علائم بعد از عمل ممکن است متفاوت باشد

آیا بعد از عمل لاپاراسکوپی فیبروم رحمی می‌توان باردار شد؟

اگر فیبروم‌ ها باعث مشکلات باروری یا بارداری شوند، برداشت یا کاهش آنها می‌تواند شانس باروری و را افزایش دهد. دقت داشته باشید که نتایج آن برای هر فردی می تواند کاملا متفاوت باشد ولی برای بررسی های بیشتر حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

دانستیم که…

لاپاراسکوپی فیبروم رحمی یک روش جراحی است که برای برداشت فیبروم‌های رحمی استفاده می‌شود. در این روش، از یک لاپاراسکوپ استفاده برای وارد شدن به شکم استفاده می شود تا از طریق آن فیبروم ها را بتوان برداشت. دقت داشته باشید که برای انجام عمل حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *