دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
نحوه کاهش درد زایمان طبیعی تنها با چند نکته ساده

نحوه کاهش درد زایمان طبیعی تنها با چند نکته ساده

نحوه کاهش درد زایمان طبیعی از سوالات همیشگی خانم‌های باردار در هنگام مراجعه به پزشک متخصص زنان است. معمولا مادران از میزان درد و امکان تحمل آن در هنگام زایمان ترس دارند. با داشتن اطلاع از روش‌هایی که می‌تواند در کاهش درد زایمان موثر باشد، می‌توان نگرانی‌ها را از بین برد. در این مقاله راه های ساده و در عین حال موثر برای  کم کردن درد زایمان را معرفی می‌کنیم. اگر به زودی دوران بارداری شما به اتمام می‌رسد، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ورزش‌های کاهش درد زایمان طبیعی 

نحوه کاهش درد زایمان راه‌های پیچیده‌ای را در بر نمی‌گیرید. حتما می‌دانید قلب مادران باردار برای تنظیم سیستم قلبی و عروقی نسبت به افراد عادی بیشتر کار می‌کند. از این بابت ورزش برای بهبود گردش خون و کاهش درد موثر است. با  نظر به اینکه بهتر است ورزش در دوران بارداری را زیر نظر مربی و یا با آشنایی کامل حرکات انجام دهید، بهتر است بدانید چه ورزش‌هایی را می‌توانید در دوران بارداری انجام دهید:

  1. ورزش‌های هوازی برای اکسیژن رسانی بیشتر به بدن
  2. تمرینات کگل جهت تقویت عضلات لگن
  3. تمرینات کششی و یوگا جهت افزایش تمرکز و آگاهی نسبت به جسم

قبل از انجام هر نوع ورزشی با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید. بهترین متخصص زنان پزشکی است که علاوه بر مهارت‌های بالا از نوع ورزش‌های مجاز در زمان بارداری آگاهی دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم از بهترین متخصص زنان در کرج نوبت بگیرید و زیر نظر ایشان زایمان خود را انجام دهید.

نحوه تنفس برای کاهش درد زایمان طبیعی

تنفس صحیح اولین و یکی از موثرترین راه های کاهش درد زایمان طبیعی است. تنفس اگر به صورت صحیح صورت بگیرد با اکسیژن رسانی به اندام‌ها و مغز باعث بهبود درد و آرامش بدن می‌شود. 

با رشد جنین ریه‌های مادر تنفسی کوتاه، بریده بریده و نامنظم خواهد داشت. از این بابت لازم است تا مادران با بهترین تکنیک تنفس، یعنی تنفس شکمی آشنایی داشته باشند. در این تنفس شکم به جای ریه باد می‌شود و حجم بیشتری از اکسیژن در هر بار دم وارد بدن می‌شود. اگر مادر بتواند در هنگام زایمان تنفس خود را به صورت شکمی و عمیق انجام دهد و آن کنترل کند، به این ترتیب با استفاده از ریتمیک بودن تنفس می‌توان انقباضات در زایمان را کنترل کرد و درد کم‌دردتری داشت.

بیشتر بدانید: هزینه زایمان سزارین در کرج

راه های کاهش درد زایمان طبیعی

ماساژ برای کاهش درد زایمان

از جمله روش های کاهش درد حین زایمان ماساژ همراه با روغن است. در این خصوص با پزشک زنان خود مشورت کنید و با اجازه ایشان از روغن‌ها برای ماساژ روی شکم و لگن استفاده کنید. برخی روغن‌ها مثل فلفل در کاهش اسپاسم‌های عضلانی موثر هستند. اسطوخودوس نیز یکی دیگر از روغن‌های محبوبی است که علاوه بر بخشیدن حس آرامش و تسکین در تحریک گردش خون موثر است.

تاثیر تغذیه در کاهش درد زایمان طبیعی

تغذیه مناسب از این بابت که در تامین انرژی مورد نیاز مادر در زمان زایمان اثرگذار است، نقش دارد. با تغذیه مناسب زیر نظر پزشک چه در دوران بارداری و چه در ساعات قبل از زایمان طبیعی، مواد مغذی و مایعات مورد نیاز بدن را تامین می‌کنید. در نتیجه در تحمل درد می‌توانید بهتر عمل کنید.

تاثیر آب بر کاهش درد زایمان طبیعی

در برخی از بیمارستان‌ها این امکان وجود دارد تا مادر در ساعات پیش از زایمان حمام آب گرم داشته باشد. آب گرم باعث کاهش انقباضات عضلات و کاهش درد کمر می‌شود. ضمن اینکه امکان تحمل درد را بیشتر می‌کند.

توجه داشته باشید حمام آب گرم قبل از زایمان با زایمان در آب که برای زایمان طبیعی قابل انجام است، متفاوت است. شما می‌توانید زایمان طبیعی در کرج را برای خود در بهترین و با امکانات‌ترین بیمارستان‌ها انجام دهید.

نحوه کنترل استرس برای کاهش درد زایمان

راه‌های متفاوتی در کنترل استرس برای کاهش درد زایمان وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره کردیم. روش‌های زیر در کاهش مدیریت استرس مادران کمک کننده است:

  • ماساژ
  • کمپرس گرم و سرد
  • آب درمانی
  • تنفس 
  • حضور همسر یا همراه قابل اعتماد
  • داروهای تسکین دهنده

بی حسی موضعی برای کاهش درد زایمان طبیعی

نحوه کاهش درد زایمان می‌تواند با بی حسی موضعی صورت بگیرد. بی حسی موضعی با بی‌حس کردن تنها بخشی از بدن احساس درد را کاهش می‌دهد. داروهای بی حسی که توسط پزشک تزریق می‌شوند، معمولا زیر ناف یا در دیواره‌ی واژن تزریق می‌شوند که باعث می‌شود مادر درد کمتری را تحمل کند. برای اطلاع از شرایط زایمان طبیعی در کرج توسط دکتر ژیلا غفوریان با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم تا مادران باردار را در کاهش درد زایمان طبیعی راهنمایی کنیم. اولین و موثرترین راه برای کاهش درد در هنگام زایمان، کنترل استرس و اعتماد به پزشک است. امیدواریم راهکارهای گفته شده به شما کمک کند و بعد از زایمانی راحت بتوانید فرزند دلبندتان را در آغوش بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *