دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
تست پاپ اسمیر

هر آنچه باید در رابطه با تست پاپ اسمیر بدانید!

آزمایش تست پاپ اسمیر شامل سلول های جمع آوری شده از دهانه رحم است. اهمیت این آزمایش در واقع تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم است که باعث می شود که بیمار فرصت کافی برای درمان را داشته باشد. تشخیص زودهنگام این سلول های سرطانی با آزمایش پاپ اسمیر اولین گام در جلوگیری از پیشرفت سرطان دهانه رحم است.

انجام تست پاپ اسمیر در کرج

نمونه‌گیری برای آزمایش پاپ اسمیر معمولاً همراه با معاینه لگن توسط پزشک متخصص زنان انجام می‌شود و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌شود. در زنان بالای 30 سال، ممکن است آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV به همراه تست پاپ اسمیر تجویز شود.

جدول زمانی تست پاپ اسمیر

سنزمان انجام تست پاپ اسمیر
بالای 21 سالدر صورتی که رابطه جنسی ندارید، نیازی نیست. اما در صورت داشتن رابطه جنسی هر 3 سال یکبار
21 تا 29هر 3 سال یکبار
30 تا 65هر3 تا 5 سال یکبار
65 سال به بالانیازی به انجام تست نیست مگر در مواردی که پزشک توصیه نماید.

چه کسانی باید آزمایش پاپ اسمیر بدهند؟

به طور کلی توصیه می شود که خانم ها این آزمایش را از سن 21 سالگی شروع کنند. تمامی خانم هایی که فعالیت جنسی دارند باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند. در مواقعی مانند شرایط زیر گاهاً پزشک تست پاپ اسمیر را به‌صورت مکرر تجویز می کند:

  • اگر فرد HIV مثبت دارد.
  • سیستم ایمنی فرد به دلیل شیمی درمانی یا پیوند عضو ضعیف است.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

برای انجام این تست، روی میز معاینه پزشک در مطب به پشت دراز می کشید و پاهای خود را باز کرده و پاهای خود را روی تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می دهید. بهترین متخصص زنان کرج، دکتر ژیلا غفوریان به آرامی وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می کند. این دستگاه دیواره های واژن را باز نگه می دارد و دسترسی به دهانه رحم را فراهم می کند.

در روش انجام تست پاپ اسمیر در کرج نمونه ای از سلول‌های دهانه رحم برداشته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود سلول های غیر طبیعی موردبررسی قرار گیرد. پس از انجام آزمایش، ممکن است احساس درد جزئی از خراشیدن داشته باشید همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خونریزی بسیار خفیف واژینال را تجربه کنید که طبیعی است.

بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر

به طور کلی، اگر بین 21 تا 65 سال سن دارید، باید به طور منظم تست پاپ اسمیر انجام دهید. اگر بین 21 تا 29 سال سن دارید و آخرین نتیجه آزمایش شما طبیعی باشد، ممکن است متخصص زنان به شما بگوید که می توانید سه سال تا آزمایش بعدی صبر کنید. اگر بین 30 تا 65 سال سن دارید و آخرین نتیجه تست پاپ اسمیر شما طبیعی باشد ممکن است تا سه سال نیاز به تست پاپ اسمیر نداشته باشید.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

به طور کلی تست پاپ اسمیر دو نتیجه مختلف دارد:

  • پاپ اسمیربا نتیجه منفی: یعنی هیچگونه تغییر غیر طبیعی در سلول های دهانه رحم شما مشاهده نشده است. متخصص زنان ممکن است به شما بگوید که می توانید سه سال دیگر آزمایش بعدی خود را بدهید. اگر شما نیز نتیجه آزمایش HPV طبیعی داشتید، بسته به سن و سابقه پزشکی، ممکن است بتوانید پنج سال برای آزمایش بعدی خود صبر کنید.
  • پاپ اسمیر با نتیجه مثبت: این تفسیر نشان می دهد که تغییرات غیر طبیعی در سلول های دهانه رحم مشاهده شده است. اغلب اوقات، نتایج غیرطبیعی به این معنی نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید اما پزشک ممکن است یک آزمایش بعدی را برای بررسی دقیق تر توصیه کند.
جواب تست پاپ اسمیر

اقدامات قبل از انجام تست پاپ اسمیر

برای انجام تست پاپ اسمیر، لازم است یک سری اقدامات پیش از انجام آزمایش رعایت شود که در ادامه به این موارد می پردازیم:

  • بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر، روز پانزدهم پس از اتمام عادت ماهانه است.
  • در روز های قبل از انجام پاپ اسمیر، نباید از پمادهای واژینال و هر گونه جسم خارجی مانند شیاف و یا تامپونی استفاده کنید.
  • تا 48 ساعت قبل از آزمایش، از اسپری و یا پودری در نزدیکی دهانه رحم استفاده نکنید.
  • 2 روز پیش از آزمایش نباید از دوش واژینال استفاده کنید.
  • بهتر است دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر رابطه جنسی برقرار نشود.

رعایت تمامی این نکات به دقیق بودن نتیجه پاپ اسمیر کمک می کند و باید حتما این نکات را به درستی رعایت نمود.

هزینه تست پاپ اسمیر سال 1402 چقدر است؟

هزینه تست پاپ اسمیر در سال 1402 بین 100 تا 300 هزار تومان متغیر است. این هزینه به نوع آزمایش بستگی دارد. اگر شخص بخواهد انواع ویروس hpv را نیز آزمایش کند، این هزینه افزایش پیدا می‌کند.

کلام آخر

تست پاپ اسمیر نوعی آزمایش برای بررسی سرطان دهانه رحم است که سلول های غیر طبیعی و سرطانی را پیش از پیشرفت تشخیص می دهد. برای انجام این آزمایش سلول هایی از دهانه رحم شما برداشته شده و از نظر عادی یا غیر عادی بودن بررسی می شوند. شاید در زمان انجام آزمایش کمی احساس درد و ناراحتی کنید اما بلافاصله پس از اتمام آزمایش هیچ دردی نخواهید شد بیشتر زنان از ۲۱ سالگی به بعد باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند زیرا بیشتر زنان در خطر مبتلا به عفونت یا سرطان رحم می باشند.

مطالب مرتبط