دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
کرایوتراپی زخم دهانه رحم از روش‌های موثر درمانی است.

کرایوتراپی زخم دهانه رحم

کرایوتراپی زخم دهانه رحم یکی از روش‌های رایج درمانی است که برای از بین بردن زخم‌ها در ناحیه رحم، استفاده می‌شود. این روش با توجه به مزایا و تاثیرگذاری بالایی که در درمان دارد، در طول سال‌ها مورد توجه بیماران و پزشکان قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این روش درمانی آشنا کنیم و  نحوه انجام آن را به همراه مراقبت‌های پس از آن بازگو کنیم.

فریز کردن زخم دهانه رحم با کرایوتراپی

همانطور که اشاره شد یکی از روش‌های مهم برای بهبود آسیب‌های رحم، کرایوتراپی زخم دهانه رحم است. قبل از هر چیزی باید بدانید که منظور از زخم دهانه رحم نوعی التهاب است که در برخی از موارد ساده و در برخی دیگر تا حدی پیچیده خواهد شد و می‌تواند با بروز تغییرات سلولی همراه باشد. زخم دهانه رحم معمولا التهاب ایجاد شده در دهانه رحم خواهد بود.

پس از آن که پزشک تشخیص داد زخم‌های به وجود آمده، سرطان‌زا نیستند می‌تواند درمان آن را آغاز نماید. فریز کردن زخم دهانه رحم، یکی از درمان‌های موجود است. در فریز کردن از گاز نیتروژن برای از بین بردن سلول‌های ناسالم در دهانه رحم استفاده می‌شود. معمولا فریز کردن زخم دهانه رحم به کمک دستگاه کرایوتراپی انجام می‌شود. وقتی که سلول‌های مرده به کمک این روش از بین بروند بدن به صورت خودکار سلول‌های سالم و جدید را جایگزین آن‌ها خواهد نمود.

دستگاه کرایوتراپی که از آن برای ترمیم زخم دهانه رحم استفاده می‌شود یکی از دستگاه‌های جدید و پیشرفته در علم پزشکی بوده که دارای یک مخزن عایق است. در این مخزن عایق نیتروژن با دمای منفی 196 درجه سانتیگراد وجود دارد. هدف استفاده از این دستگاه تسکین دردهای عضلانی، افزایش بقای سلولی و همچنین بازیابی سلول‌های مرده و یا جایگزینی با سلول‌های جدید است.

بیشتر بخوانید: درمان های جدید کیست تخمدان در کرج

دلایل ایجاد زخم دهانه رحم

به طور کلی زخم دهانه رحم که برای درمان آن از روش کرایوتراپی زخم دهانه رحم، استفاده می‌شود به دلیل عفونت‌های مکرر مقاربتی ایجاد می‌شود؛ اما در کنار آن دلایل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند منجر به ایجاد آن شود. از جمله دلایل بروز زخم دهانه رحم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بیماری‌های عفونتی و مقاربتی

بسیاری از عفونت‌هایی که منجر به بروز و ایجاد زخم در دهانه رحم می‌شوند از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند. از جمله بیماری‌های مراقبتی که باعث التهاب دهانه رحم می‌شوند می‌توان به سوزاک، مایکوپلاسما، تبخال تناسلی و… اشاره کرد.

  • واکنش‌های آلرژیک

گاهی اوقات حساسیت به برخی از محصولات جنسی مانند اسپری، کاندوم و… می‌تواند منجر به بروز واکنش‌های آلرژیک در دستگاه تناسلی و در نتیجه بروز التهاب در دهانه رحم شود.

  • رشد باکتری‌ها

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود بیمار مجبور به فریز کردن زخم دهانه رحم شود، رشد بیش از حد باکتری‌ها است. این باکتری‌ها به صورت طبیعی در واژن وجود دارند که در صورت برهم خوردن تعادل بین آن‌ها مشکل‌ساز می‌شوند.

نحوه فریز کردن دهانه رحم

در ابتدا و قبل از آنکه پروب بر روی زخم قرار داده شود، باید محل مورد نظر را با بتادین شستشو داد تا از بروز عفونت‌های احتمالی در آن جلوگیری کرد. پس از آن پروب بر روی محل مورد نظر قرار داده می‌شود و مخزن دستگاه کرایوتراپی را باز می‌کنند. جریان بسیار سرد حاکم شده در محل منجر به آن می‌شود تا آب موجود در سلول‌ها یخ زده و خود سلول نیز به طور کامل دچار ترکیدگی شده و از بین برود.

تخریب این سلول‌های سطحی منجر به این می‌شود تا شرایط لازم برای جایگزینی سلول‌های جدید و سالم فراهم گردد. لازم است بدانید مدت زمان انجام کرایوتراپی زخم دهانه رحم در حدود 3 تا 5 دقیقه بوده و نیاز به بیهوشی نیز نداشته زیرا دردی احساس نخواهید کرد.

نحوه فریز کردن دهانه رحم با استفاده از دستگاه کرایوتراپی صورت می‌گیرد.

ارتباط فریز رحم و سرطان

باید به این نکته توجه نمود که فریز نشدن زخم دهانه رحم و یا بدخیم بودن آن در نهایت منجر به سرطان دهانه رحم خواهد شد. از همین جهت باید بلافاصله پس از تشخیص پزشک اقدامات لازم در جهت درمان التهاب و زخم‌های ایجاد شده صورت پذیرد تا عوارض شدیدی چون سرطان رخ ندهد. یکی از این اقدامات فریز کردن زخم دهانه رحم است.

پس باید به این مورد اشاره کرد که فریز کردن نواحی آسیب دیده و زخم شده دهانه رحم نه تنها منجر به بروز بیماری و سرطان نشده بلکه می‌تواند تا حد مطلوبی از سرطان ناشی از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

مراقبت های بعد از کرایوتراپی دهانه رحم

به طور کلی پس از هر اقدامی در راستای ترمیم و درمان اندام‌های آسیب دیده لازم است تا اقداماتی نیز صورت پذیرد. از جمله اقدامات لازم پس از درمان زخم دهانه رحم با کرایوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • شستشوی زخم بعد از کرایوتراپی

یکی از اقدامات مهم بعد از کرایوتراپی زخم دهانه رحم شستشوی ناحیه زخم شده با آب گرم و صابون است تا محل از وجود هر گونه باکتری آسیب زننده پاکسازی شود. البته این کار باید با دستور پزشک انجام شود.

  • عدم برقراری رابطه جنسی

پس از درمان فرد بیمار باید 3 هفته از برقراری رابطه جنسی و یا شستشوی مستقیم واژن خود خودداری نماید.

  • مصرف داروهای تجویز شده

قطعا یکی از نکات بسیار مهم که می‌تواند تاثیر بسیاری در روند بهبود شما داشته باشد مصرف منظم و مدام داروهای تجویز شده از سوی پزشک است. البته می‌توان برای تسکین دردهای احتمالی مسکن‌هایی چون استامینوفن بدون نسخه استفاده نمود.

  • جلوگیری از ایجاد عفونت

لازم است تا از هر اقدامی که ممکن است منجر به بروز عفونت در محل شود دوری کنید. فریز کردن زخم دهانه رحم می‌تواند نتایج بسیار مثبتی به همراه داشته باشد به شرط آنکه اقدامات مراقبتی را به خوبی انجام دهید. توجه نمایید که در هفته اول ترشحات آبکی ناشی از نابودی سلول‌های آسیب دیده از واژن خارج خواهد شد که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

عوارض کرایوتراپی دهانه رحم

به طور کلی تمامی بیمارانی که با این روش به درمان خود پرداخته‌اند از آن راضی بوده و عوارضی برای افراد نداشته؛ اما می‌توان عوارض احتمالی زیر را برای کرایوتراپی زخم دهانه رحم در نظر گرفت:

  1. احساس سوزش و خارش
  2. خونریزی شدید واژنی
  3. بروز عفونت

بانوان باردار باید حتما باردار بودن خود را به پزشک اطلاع دهند چرا که در ارتباط با این افراد فریز کردن ترجیحا بعد از زایمان انجام خواهد شد. البته باید گفت به تعویق افتادن درمان نیز نمی‌تواند نگرانی زیادی به همراه داشته باشد چرا که مدت زمانی طول می‌کشد تا بیماری پیشرفت کرده و به مراحل پیچیده خود برسد.

برای استفاده از روش کرایوتراپی ضروری است که باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. اگر در شهر کرج هستید نیازی نیست برای مشاوره به شهرهای بزرگتری چون تهران بروید. شما می‌توانید با رزرو نوبت از بهترین متخصص زنان در کرج از کرایوتراپی برای بهبود زخم دهانه رحم، بهره ببرید و سلامتی خود را بازگردانید.

مطالب مرتبط