دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
علائم زایمان

مهم‌ترین علائم زایمان را بشناسید! 

علائم زایمان برای هر خانمی که آخرین ماه‌های بارداری را می‌گذارند، واجب است تا در مورد آن اطلاعات لازم را بدست آورد. برخی از مادران آشنایی و آگاهی از علائم شروع زایمان خود را به روزهای آخر بارداری موکول می‌کنند و تا زمان زایمان از آن اطلاعی ندارند. در این شرایط هستند خانم‌هایی که در زمان وضع حمل غافلگیر شده و نمی‌دانند کی باید به بیمارستان مراجعه کنند. در این مقاله مهم‌ترین علائم زایمان را برای شما بازگو می‌کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا این نشانه‌ها را بدانید و در صورت بروز آن‌ها را بشناسید.

علائم زایمان

علائم زایمان شامل تمام نشانه‌ها و سیگنال‌هایی است که بدن شما برای زایمان فرزندتان از خود بروز می‌دهد. برای هر زوجی که در انتظار فرزند خود است، واجب است تا با این علائم آشنا شود. قبل از اینکه به سراغ بخش اصلی این مقاله برویم باید بدانید، علائم زایمان برای هر فردی ممکن است متفاوت از دیگری باشد. اما به صورت کلی تغییرات فیزیکی و هورمونی شروع این پدیده را رقم می‌رنند.

معرفی بهترین دکتر نازایی در کرج سال 1402کیست؟

ابتدایی‌ترین علائم زایمان؛ انقباضات

مرحله‌ی ابتدایی شروع زایمان، مرحله نهفته نام دارد. این مرحله ممکن است از چند ساعت تا چند روز به طول بیانجامد. انقباضات رحمی به عنوان نشانه‌ی اولیه‌ای از “علائم زایمان” اتفاق می‌افتد که در آن رحم شل و سفت می‌شود. انقباضات همان سفت شدن ماهیچه‌های رحم است که باعث سفت شدن شکم می‌شود. احساس این انقباضات در هر فرد متفاوت است و می‌تواند برای برخی از خانم‌ها برابر با دردهای زمان پریود باشد. 

با پیشرفت زایمان مدت زمان و شدت انقباضات بیشتر می‌شود. انقباضات باعث می‌شود، کودک شما به سمت پایین هل داده شود. سپس دهانه رحمم بازتر خواهد شد. اگر هر یک از ویژگی‌های زیر برای انقباضات شما پیش آمد، به بهترین متخصص زنان در کرج یا شهر خودتان مراجعه کنید:

  • انقباضات حداقل 60 ثانیه طول بکشد.
  • فاصله زمانی بین انقباضات کمتر شود.
  • احساس کنید در حال زایمان هستید.   

2 علامت زایمان که کمتر گفته شده!

 لانه سازی

مادران در طول دوران بارداری خود نیاز به استراحت و خوابیدن را بیشتر از قبل در خود احساس می‌کنند. اگر یک مادر باردار هستید در روزهای آخر بارداری روزی می‌آید که با انرژی بیش از پیش از خواب بیداری می‌شوید و انگیزه بالایی دارید. در این روز قادر خواهید بود بخش زیادی از کارهایی که قبلا لیست کرده‌اید را تمام و کمال انجام دهید. شما انرژی بالایی برای انجام تمام ملزومات آماده کردن فضا برای فرزندتان را خواهید داشت.  این پدیده که لانه‌سازی نامیده می‌شود، یکی از نشانه‌های زایمان در چند هفته یا چند روز آینده است.

بهترین جراح لابیاپلاستی در کرج کیست؟

تنفس راحت‌تر

با عمیق‌تر نشستن کودک شما در لگن، فشاری که به دیافراگم شما وارد می‌شده است، کمتر می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید راحت‌تر نفس بکشید. اما فشار بیشتری به مثانه ارد می‌شود که احساس نیاز بیشتر به ادرار را بیشتر می‌کند.

همه چیز در رابطه با زایمان طبیعی در کرج را بدانید!

ابتدایی‌ترین علائم زایمان

سایر علائم زایمان

سایر علائم زایمان شامل موارد زیر است:

  1. دهانه رحم نازک و شروع به باز شدن می‌کند
  2. مخاط صورتی رنگی که حاوی خون است، از رحم خارج شود. 
  3. احساس کمر درد در طول زایمان از بین نمی‌رود و ممکن است بخشی از انقباض‌ها باشد. درد کمر معمولا از پشت شروع شده و به سمت جلوی بدن می‌آید.
  4. برای رفتن به توالت اصرار داشته باشید(که به دلیل فشار آوردن سر کودک به روده این اتفاق می‌افتد)
  5. کیسه آب شما پاره شود. (کودک درون کیسه‌ای به نام کیسه آمونیاک رشد می‌کند. در هنگام زایمان احتمال دارد این کیسه پاره شود.)

کلام آخر 

در این مقاله در مورد علائم زایمان صحبت کردیم. بهتر است تمامی خانم‌هایی که انتظار فرزند خود را دارند و یا در اطراف خود از زن بارداری نگه‌داری می‌کنند، این مقاله را تا انتها خوانده باشند. امیدواریم فرزند خود را با سلامت کامل در آغوش بگیرید. اما به عنوان نکات نهایی اگر هر یک از مواردی مثل خونریزی واژینال و کاهش حرکت نوزاد را مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید و  برای زایمان آماده شوید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *