دکتر ژیلا غفوریان
Search
Close this search box.
هیستروسکوپی در کرج

هیستروسکوپی در کرج

هیستروسکوپی به‌عنوان یک روش استاندارد برای بررسی مشکلات رحم شناخته می‌شود و حذف یا بهبود آن می‌تواند فرصت‌های بارداری را افزایش دهد. این روش جراحی دلایل مختلف دارد و در انواع مختلفی هم بروز پیدا می کند، اگر مایل هستید که در این مورد اطلاعات بیشتری داشته باشید با این مقاله را از دست ندهید. 

بارداری بعد از هیستروسکوپی

بارداری بعد از هیستروسکوپی یکی از دغدغه های خانم هایی است که این تکنیک را انجام داده اند و هراس دارند که نتوانند به خوبی باردار شوند.

عوارض هیستروسکوپی

از مهم ترین عوارض هیستروسکوپی شامل خطرات حین جراحی و بعد از عمل می شود از همین رو برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بعد از عمل باید تمامی...

هزینه هیستروسکوپی

هزینه هیستروسکوپی یکی از مهم ترین مسائل برای افرادی که می خواهند این جراحی را انجم دهند می باشد که می توان گفت از اهمیت بسیار بالایی هم برخوردار است.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی یک روش جراحی کم‌تهاجمی است که از یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر به نام هیستروسکوپ برای تشخیص و درمان مسائل رحم استفاده می‌کند. این لوله از طریق واژن و دهانه رحم وارد می‌شود.

این روش به‌صورت تشخیصی یا درمانی انجام داده می شود که در ادامه مقاله به طور مفصل در مورد هریک از آن ها صحبت خواهیم کرد همچنین در خصوص مدت زمان انجام هیستروسکوپی باید گفت که از 5 دقیقه تا بیش از 1 ساعت متغیر است.

دلایل انجام هیستروسکوپی 

استفاده از این روش به پزشک امکان می‌دهد تا علل خونریزی‌های مکرر را شناسایی و درمان نماید، به‌عنوان مثال عواملی مانند وجود فیبروم‌ها و پولیپ‌های رحم که با استفاده از هیستروسکوپی قابل شناسایی و درمان هستند. البته دلایل دیگری برای انجام این روش وجود داد که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  1. پیدا کردن علت نازایی و سقط جنین
  2. بررسی علائم یا مشکلاتی نظیر پریودهای شدید، خونریزی‌های غیرمعمول واژینال، خونریزی پس از یائسگی، درد لگن، قطر جنین مکرر و یا مشکل در باردار شدن
  3. برداشتن پولیپ رحم
  4. بررسی ضخامت رحم
  5. درمان چسبندگی داخل رحم
  6. معاینه رحم و برداشتن ضایعات غیرطبیعی

📌 نکته: قبل از شروع درمان ناباروری، انجام هیستروسکوپی به عنوان یک روش بررسی مؤثر برای ارزیابی توانایی رحم در پذیرش جنین توصیه می‌شود.

انواع هیستروسکوپی

تشخیص و درمان دو رویکرد اصلی این روش هستند. هیستروسکوپی تشخیصی برای شناسایی مسائل و نواحی مشکل‌زا در رحم به‌کار می‌رود، همچنین ممکن است برای تأیید نتایج آزمون‌های دیگر نظیر هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم (HSG) مورد استفاده قرار گیرد. این روش همچنین می‌تواند به‌صورت ترکیبی با روش‌های دیگر مانند لاپاراسکوپی یا پیش از روش‌هایی چون اتساع و کورتاژ (D&C) اجرا شود.

در مقابل، هیستروسکوپی درمانی برای اصلاح و درمان بیماری‌ها و ناهنجاری‌های رحم که به‌وسیله روش تشخیصی شناسایی شده‌اند، استفاده می‌شود. این روش به‌طور همزمان می‌تواند هنگام تشخیص مسائل، اصلاحات لازم را اعمال کرده و از اجرای جراحی جداگانه جلوگیری کند. در طی انجام این روش ابزارهای کوچک جراحی از طریق مجرای هیستروسکوپ وارد رحم می‌شوند تا شرایط غیر طبیعی را اصلاح کنند.

نحوه انجام هیستروسکوپی

ابتدا بیمار را بی هوش یا بی حس می کنند تا از درد در طول عمل جلوگیری شود، سپس دستگاه هیستروسکوپ از طریق دهانه رحم وارد لوله رحمی می‌شود. این روش از جراحی لاپاراسکوپی با ایجاد برش‌های کوچک متفاوت است، زیرا در این روش نیازی به برش نیست. پزشک با استفاده از نور موجود در ابتدای هیستروسکوپ، داخل رحم را مشاهده کرده و در صورت لزوم، به برداشتن بافت اضافی و حل مشکلات می‌پردازد.

عمدتاً زمانی که بیمار با مشکلاتی مانند آندومتریوز، کیست تخمدان یا فیبروم رحمی مواجه باشد، پزشک از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌کند. همچنین، برای درمان چسبندگی رحمی، التهابات لگن و ناباروری نیز از این نوع جراحی استفاده می‌شود.

در صورتی که خونریزی بسیار زیاد باشد و با داروها کنترل نشود، از این روش به عنوان گزینه درمانی استفادهی می‌شود. همچنین، خانم‌های دچار خونریزی در دوران یائسگی یا سقط جنین مکرر نیز می‌توانند از هیستروسکوپی برای درمان خود استفاده کنند. در موارد دیگر مانند آندومتریوز، فیبروم رحمی و اختلالات رحمی مانند رحم دوشاخه، این روش به عنوان یک جراحی موثر و کم‌تهاجمی معرفی می‌شود.

توجه داشته باشید که برای تعیین نوع روش هیستروسکوپی بایستی به بهترین متخصص زنان در کرج مراجعه نمایید.

هیستروسکوپی به چه کسانی پیشنهاد نمی شود؟ 

هیستروسکوپی به چه کسانی پیشنهاد نمی شود؟ 

هیستروسکوپی برای همه افراد مناسب نمی‌باشد از جمله افرادی که امکان انجام این کار را ندارند عبارتند از:

  • خانم های باردار
  • خانم هایی که به عفونت های لگنی مبتلا هستند.
  • خانم هایی که اختلالات خونریزی دارند.
  • خانم هایی که با مشکلات قلبی جدی روبرو هستند.

سوالات متداول 

آیا انجام هیستروسکوپی همراه با درد است؟

تجربه درد بین افراد مختلف متفاوت است. برخی از خانم‌ها ممکن است در طول این عمل درد کمی داشته باشند، در حالی که دیگران ممکن است با درد شدیدتری روبرو شوند. پس در صورت داشتن هر گونه مشکل جدی لازم است تا حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

انجام هیستروسکوپی چه زمانی پیشنهاد می شود؟

بهترین زمان بین چند روز تا یک هفته پس از پایان دوره قاعدگی است چرا که پزشک با دید بهتری به بررسی دقیق قسمت‌های داخلی رحم می پردازد.

هزینه عمل هیستروسکوپی چقدر است؟

هزینه این روش به عوامل مختلفی بستگی دارد که در جلسه مشاوره با پزشک به طور کامل مشخص می شود.

در نهایت….

در انتهای این نوشتار باید اشاره کنیم هیستروسکوپی به عنوان یک روش موثر برای تشخیص و درمان مشکلات زنان، از جمله ناباروری، فیبروم رحمی و چسبندگی رحمی به شمار می رود. اگر سوالی در مورد این موضوع داید می توانید در بخش انتهایی یعنی نظرات مطرح نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *